• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Na Angelus (After) Party sme spoločne vyzbierali ďalších 400€ pre Svetielko nádeje

Na úvod to najdôležitejšie – podarilo sa nám – pri celkových nákladoch na podujatie v sume 170€ - vyzbierať pre Svetielko nádeje ďalších 400€, keď ich prirátame k výťažku z júnového Angelus Festu, dostaneme sa k sume takmer 4900€!

A čo na to hovorí Peťa Winterová zo Svetielka nádeje?

Ďakujeme organizátorom Angelus After Party a kapelám HECATE, BROKEN RAIN, DEMONIC-EYED, BRAIN DEALERS a GÁGOR za ďalšie vydarené benefičné podujatie, organizované na podporu o.z. Svetielko nádeje. Vyzbieraných 400€ bude - rovnako, ako aj výťažok z Angelus Festu 2022 - použitých na financovanie 3. fázy projektu Nový priestor pre nádej. Momentálne sa v rámci tejto etapy projektu pracuje na vybudovaní intervenčnej miestnosti pre psychológa, liečebného pedagóga a sociálneho pracovníka, pôsobiacich priamo na detskom onkologickom oddelení. Aj vďaka vám môže tento projekt na pomoc ťažko chorým deťom a ich rodinám napredovať. Ďakujeme!“

Angelus (After) Party otvorila svojím vystúpením mladá domáca kapela GÁGOR, v ktorej zostave nájdeme aj skúsených harcovníkov – Fischa (gitara, o.i. aj organizátor výborných koncertov pod hlavičou Kill Fisch) a Jula (basa, člen banskobystrickej inštrumentálnej legendy ABSTRACT). Pozornosť publika pútala frontwoman Nika za mikrofónom, jej výborný growling dodáva skladbám patričný náboj a tak si fanúšikovia užili nadupaný 30-minútový set, len škoda, že sa viac neosmelili a udržiavali až príliš "úctivý" odstup od pódia.

Pri vystúpení druhej kapely v poradí – BROKEN RAIN – sa už viacerí fanúšikovia predsa len dostali „do varu“ a vpredu dokonca vznikol niekoľko-členný „mosh-pit“. Boli sme svedkami precízne zahratého heavy/power metalu, okoreneného trochou growlingu v podaní basgitaristu Vlada Gálisa, ktorý vynikol najmä v skladbe „Here Comes The Pain“ z ich rovnomenného debutového albumu. Spevák Martin predviedol suverénny vokál aj vo výškach, typických pre tento žáner a nenechal sa rozladiť ani červeným reflektorom, ktorý mu svietil nepríjemne do očí a s nadhľadom situáciu glosoval. Celkovo muzika BROKEN RAIN pôsobila naživo „tvrdšie“ ako z CD a ich vystúpenie bez problémov zapadlo medzi ostatné – predsa len žánrovo extrémnejšie – kapely.

Zvolenské trio DEMONIC-EYED je známe svojimi energickými koncertami, čo potvrdilo v júni na Angelus Feste 2022 a nie inak tomu bolo aj v sobotu v Sove. Klubové podmienky a úzky kontakt s publikom vystúpeniu ešte pridali na intenzite. Pozitívne reakcie z hľadiska najmä od mladých fanúšikov v mosh-pite vyhecovali trio k vysokému nasadeniu. Popri songoch z prvých troch albumov Ľuboshio a spol. pridali aj ochutnávku zo štvorky, ktorej vydanie je naplánované na jeseň tohto roku. Zaujímavý moment nastal, keď jeden z headbangujúcich mladíkov priamo pri pódiu stratil počas setu DEMONIC-EYED okuliare a nájsť sa mu ich podarilo pomocou prisvietenia mobilom - našťastie nepoškodené. Tak to má byť a nech je pre metal zapálenej omladiny na klubových koncertoch stále viac a viac.

Ako štvrtí v poradí zahrali legendárni HECATE, ktorí predviedli prierez svojou tvorbou, najväčší ohlas mali hitovky „Jump“ a „Modern Man“, zaujala aj nová skladba „Upside Down“, ktorú spevák Dominik premenoval na „Raťafák". Mosh-pit pokračoval, fanúšikovia sa dobre bavili, k čomu pomáhali aj preslovy očividne dobre naladeného frontmana. Už sa tešíme na nový album, ktorý by mohol uzrieť svetlo sveta v roku 2023.

Záver patril death-metalistom BRAIN DEALERS zo Zvolena. Kapela drží pohromade na pódiu aj mimo
neho. Aj pred koncertom sme ich v klube mohli vidieť pohybovať sa skoro vždy v kompletnej zostave. Pekne spolu bez trhania kolektívu sa chlapi boli pozrieť aj na Brutal Assault, kde sme sa vďaka náhode mali možnosť stretnúť a príjemne v tieni hradieb Jozefovskej pevnosti podiskutovať. BRAIN DEALERS fanúšikov prevalcovali svojim ťažkotonážnym death-metalovým buldozérom. Odzneli skladby z ešte čerstvého EP „Hostina“ a popri nich aj 2 covery „As I Slither“ od KATAKLYSM a „Suffer the Children“ z dielne NAPALM DEATH. Svoj set ukončili chirurgicky presne o 24:00 a tak sme sa nemuseli obávať návštevy hliadky mestskej polície. Naozaj vydarená bodka za Angelus (After) Party!

Viacerí hudobníci aj fanúšikovia zostávali v klube aj dlho po polnoci, boli to naozaj príjemné stretnutia „starých známych“, potešiteľným faktom je však aj to, že sa na koncerte objavila aj početná skupina mladých fanúšikov, ktorí to pod pódiom poriadne rozpohybovali – snáď v Banskej Bystrici vyrastá nová generácia metalistov!

Sumár:

Zažili sme príjemný večer, kde sa spájalo príjemné s užitočným a nepochybne aj do budúcnosti nám dáva zmysel zorganizovať aj takéto menšie lokálne klubové koncerty, veď výber kvalitných kapiel v okruhu do 50 km od Banskej Bystrice je aktuálne dostatočne široký.

Ďakujeme skvelým kapelám, ktoré vystúpili bez nároku na honorár, 365.nadácii za pokrytie nákladov na podujatie (a vďaka tomu sme mohli venovať 100% vyzbieraného vstupného pre Svetielko nádeje), majiteľovi SOVA baru & art klubu za bezplatné poskytnutie priestoru a kvalitné občerstvenie pre kapely aj fanúšikov, zvukárovi Matúšovi za výborný zvuk a najmä všetkým fanúšikom, ktorí prišli a podporili benefičnú Angelus (After) Party! ĎAKUJEME a tešíme sa na vás na 17.9.2022 na Angelus Revival! :-)

Organizátori Angelus Festu

 

Text: Vlado Lauko a Peťo Javorský

Foto: Peťo Javorský a Vlado Bronský