• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Angelusfest - prvý plagát 2021

Vznik festivalu

Prvé kroky

Benefičný metalový festival Angelus Fest začal písať svoju históriu na jeseň roku 2020, jeho prvý ročník sa mal uskutočniť 19.9.2020 v Klube 77 v B.Bystrici a pôvodne malo vystúpiť 6 kapiel: Castaway a Renaissense (obe progresívny metal), MotorscreaM Project (old school heavy metal) a 3 revival kapely (Grabstein, XIII Ghosts a Warriors Of Steel). Prvý vizuál plagátu navrhol Peťo Zuzčák, ktorý vytvoril aj oficiálnu web-stránku, na ktorej tento článok čítate.

O koncerte informovala aj web- stránka Prorocker.sk 

Prvý plagát Angelusfest 2021

Finálny program

Nová verzia plagátu

Po viacerých zmenách sa zostava finálne ustálila na 5 skupinách: Castaway, MotorscreaM Project, Warriors Of Steel, Abstract (instrumental metal) a Caliber X (progresívny metal).

Novú verziu plagátu vytvoril Tomáš "Julo" Balon z kapely Abstract

S propagáciou koncertu nám pomohol aj web BBonline.sk

Angelusfest - upravený plagát 2021
Nadácia poštovej banky

Zrušenie koncertu

Príspevok Nadácie Poštovej banky
Nadácia poštovej banky

Výťažok koncertu mal byť určený na nákup prístroja ultrasonograf pre OZ Onkológia BB, organizáciu koncertu finančne podporila Nadácia Poštovej banky.

 Dva dni pred plánovaných termínom koncertu vyšlo nariadenie vlády, zakazujúce organizovať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania, kam patrí aj Klub77, koncert bol preložený na 24.10.2020 a následne - vzhľadom na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu - zrušený.

Napriek tomu táto aktivita priniesla OZ Onkológia BB sumu 977€, z toho 900€ priamo od Nadácie Poštovej banky a 77€ od individuálnych darcov, ktorí prispeli priamo na účet OZ. Ultrasonograf už slúži pacientom v Roosveltovej nemocnici.

Pokus č. 2

Nový cieľ, nové kapely

Pokus číslo 2 sa začal rodiť vo februári 2021, vzhľadom na pandemickú situáciu bolo prioritou nájsť vhodné miesto na open-air festival, keďže pravdepodobnosť, že bude možné zorganizovať festival vonku sa javila ako omnoho vyššia ako v klube. Amfiteáter v B.Bystrici je ideálnym miestom, zdalo sa však, že si nebudeme môcť dovoliť zaplatiť prenájom. Prišla však ponuka od pána Lánika (správca amfiteátra) na prenájom za 1€ s tým, že rád podporí benefičnú akciu, ktorej celý výťažok pôjde na charitu a vtedy už nebolo čo riešiť :-)

Keď sa k tomu pridala bezkonkurenčná cenová ponuka zvukára Mira Speváka (SPK audio) a dodávateľa pódia Jožka Miťucha (Marila Trade, s.r.o.), zostalo nám už "len" dobre vyskladať zostavu kapiel a spropagovať koncert tak, aby priľšlo čo najviac fanúšikov a podarilo sa nám naplniť základný cieľ - vyzbierať 1500€ pre OZ Onkológia BB na nákup lôžok.

Ako prvé sme oslovili kapely, ktoré mali vystúpiť na zrušenom septembrovom klubovom koncerte. Podarilo sa potvrdiť vystúpenie MotorscreaM Projectu a domácich Abstract, grafiky sa opäť zhostil ich člen Julo. Ďalšie kapely reagovali veľmi pozitívne, boli ochotné podporiť dobrú myšlienku a vystúpiť bez nároku na honorár a rýchlo sme - opäť vďaka príspevku 900€ od 365.nadácie (nový názov pre Nadáciu Poštovej banky) - vyskladali žánrovo pestrú zostavu na čele s Doomas či Ramchat.

Angelusfest - Finálny plagát 2021

Propagácia

Pomoc od kapiel

S propagáciou nadštandardne pomohlo Mesto Banská Bystrica (bezplatné poskytnutie plagátových plôch) a mediálni partneri www.valhalla.sk, www.prorocker.sk, www.bbonline.sk a www.bystricoviny.sk, postupne sa pridali aj ďalšie weby. Intenzívne fest propagovalo aj banskobystrické BB FM rádio.

Členovia kapiel nám nezištne pomohli aj v ďalších oblastiach - či už to bol Pali "Hirax" Baričák (Ramchat) v nadviazaní kontaktov na dodávateľov (zvuk, pódium) alebo v rámci propagácie Pali Ďuriš (MotorscreaM Project) s nahrávkou audio-uputávky, či Peťo "Lego" Lengfeld (Abstract) a Peťo "Doomas" Beťko (Doomas) nahratím a zdielaním video-pozvánky.

Dobrovoľníci

...a ako to celé dopadlo...

Poslednou úlohou bolo sformovať tím dobrovoľníkov, ktorí pomohli pri príprave areálu (oplotenie, pomoc pri stavbe pódia) a samotnej organizácii festivalu. Všetci oslovení kamaráti reagovali pozitívne a nakoniec sme to celé na prvý-krát zvládli so cťou, o čom svedčia aj reakcie fanúšikov na FB, ako aj spätná väzba od hudobníkov (o pár riadkov nižšie) . Špeciálne poďakovanie patrí dvom ľuďom z našej festivalovej "crew": mojej manželke Lucke, ktorá - hoci metal nepatrí medzi jej obľúbené žánre a festival sa konal v deň jej narodenín - celý deň pomáhala na amfíku a Peťovi Javorskému, ktorý okrem pomoci pri príprave areálu na svoje náklady uvaril pre členov kapely - a podotýkam, že výborný - guláš! Veľké poďakovanie patrí aj ďalším členom nášho tímu: Peťo Zuzčák, Maroš "Samo" Krajč, Braňo Gregor, Dano Miko, Ľuboš Kuruc, Miro Revallo, Barborka Cígerová, Ladislav "Havran" Palša, Monika Gregorová a Ester Hollá - všetci ste odviedli kus dobrej práce - ĎAKUJEM!

Vstupné bolo od 10€, mnohí fanúšikovia nechávali 20€ či dokonca 50€! Úžasné gesto urobili chalani z kapely Patriarcha, ktorí vrátili peniaze za cesťák a tie sme samozrejme hneď pridali k vyzbieranej sume - na vstupnom sa podarilo vyzbierať 3908,50€!

(Foto)reportáže z festu opäť priniesli naši mediálni partneri:
Valhalla.sk
Prorocker.sk
BBonline.sk

Angelusfest - Vladko a Lucka

"Za celú kapelu ABSTRACT môžem povedať len jedno: Veľké Ďakujem!! Nám sa páčilo a veľmi.  Ako kapela sme radi, že prišlo veľké množstvo ľudí a zabavili sa na všetky zúčastnené kapely a podporili akciu pekným finančným príspevkom. Zvuk bol super ( Miro Spevák je Pán). Guľáš a celkovo občerstvenie pre kapely dobré. Niet čo vytknúť. Ešte raz za celý ABSTRACT Ďakujeme a prajeme do budúcnosti veľa energie a spokojných fans.  S pozdravom LEGO a ABSTRACT"
 
Pali Ďuriš (Motorscream):
"Všetko OK za nás, my sme sa bavili...zvuk skvelý, hralo sa nám fajne, takže nemáme vôbec výhrady...Podľa mňa skvelá akcia a som rád, že to dopadlo s tou zbierkou až tak dobre, to je super!!!...ešte raz velké dík!!! Ak niečo-volajte, my radi prídeme zahrať;)"

Morna:
"Ak ste nikdy predtým koncert neorganizovali, tak klobúk dole o to viac, myslím, že my nemáme čo vytknúť. Všetko prebehlo ako po masle, z nášho
pohľadu bolo všetko k dispozícii a žiaden problém nenastal. V prípade, ak by ste organizovali nejakú ďalšiu akciu a bol by z vašej strany záujem, určite radi prídeme a zahráme."

Summa summárum - prvý ročník sa vydaril nad očakávania, celková vyzbieraná suma pre OZ Onkológia BB sa vyšplhala na 4098,50€ (keďže ďalších 190€ poslali fanúšikovia priamo na účet OZ) a za túto sumu dokáže OZ nakúpiť nielen plánované lôžka, ale aj TV pre pacientov a nainštalovať klimatizáciu do priestorov, kde ešte nebola. To je - pri celkových nákladoch na organizáciu podujatia cca 1300€ (z nich väčšinu pokryl príspevok od 365.nadácie) - skvelý úspech!

 

Takže pokračujeme ďalej a v roku 2022 chceme priniesť (zas o niečo vylepšený) druhý ročník Angelus Festu! :-)

 

Vlado Lauko

Ďakujeme všetkým kapelám

Vďaka benefičným vystúpeniam pomohli vyzbierať peknú sumu pre OZ Onkológia v Banskej Bystrici

Ďakujeme všetkým návštevníkom

Vďaka účasti na festivale sme sa nielen zabavili, ale spoločnými silami aj pomohli tým, ktorí to najviac potrebujú!