• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s členmi kapely Bloody Redemption

Niekedy sa to zdá byť až ťažko uveriteľné, koľko zaujímavých kapiel rôznych metalových žánrov „behá“ po našom malom Slovensku. Na svoje si prídu fanúšikovia metalovej moderny, ale aj tí, ktorí holdujú viac „oldschoolovejšej“ tvorbe. A práve (najmä) tú druhú skupinu poteší muzika BLOODY REDEMPTION - kapely, ktorá nedávno vydala výborný album „Hit To The Gore“ a o pár dní sa predstaví fanúšikom aj na našej benefičnej „afterke“ (8.7.2023, Sova bar & art klub, B. Bystrica). Na otázky odpovedali Martin, Maňo a Jožko.

 

Zrod kapely BLOODY REDEMPTION sa datuje do roku 2011, kedy sa začali dávať dokopy prvé songy v zložení Martin - gitara, Jožo – bicie, následne sa pridal bicman Dumi. Plnohodnotná zostava vznikla v roku 2014, kedy sa ku kapele pridal aj basák Maňo. Ako si spomínate na úplné začiatky kapely? Boli ste začiatočníci alebo ste už mali nejaké skúsenosti s hraním v iných kapelách?

Martin: Ja osobne som žiadne skúsenosti s hraním nemal, bola to prvá kapela a vlastne aj moja prvá myšlienka založiť kapelu s takýmto štýlom hrania. Jozef a Dumi skúsenosti s hraním už mali, i keď Dumi začal s nami bubnovať po dlhej pauze s hraním.

Maňo: Keď som prišiel do kapely, nemal som s hraním naživo žiadne skúsenosti. Hral som už v kapele QUOLIČOMU?, no bol som totálne bez skúseností. BLOODY REDEMPTION bola moja prvá death metalová kapela vôbec. Pamätám si, že sme s Martinom sedávali v skúšobni, kde som si zapisoval do zošita tablatúru, ako hrať skladby a nahrával na mobil zvuk aby som sa to vedel naučiť. Bola to doba, kedy som ešte dokonca hral trsátkom na base – bolo to epické. 😊

 

V roku 2017 vychádza váš debutový album “Infected Minds,” nahrávali ste u Mira Speváka v SPK audio studio, CD vydalo české vydavateľstvo Support Underground. Ako sa spätne pozeráte na túto nahrávku? Ako prebiehalo nahrávanie a aká bola spolupráca resp. podpora zo strany vydavateľstva?

Martin: Za mňa sa mi zvukovo debut páči, chceli sme urobiť „oldschool prašivú nahrávku“ a myslím, že sa nám to celkom podarilo. Jediné, čo by som s odstupom času zmenil, je obal, mohol by byť trochu prepracovanejší, čo sa kvality týka. Podpora zo Support bola v tom čase fajn, škoda, že v posledných rokoch tomu už tak nie je.

Maňo: Debut je zvukovo presne taký ako sme chceli v tom období, „oldschool prašivá nahrávka“ ako opísal Martin. Samozrejme nie všetci sme mali skúsenosti s nahrávaním, čiže to bolo vskutku zaujímavé, ale dalo nám to potrebné skúsenosti. Miro Spevák je super človek a vyzná sa v tom, čo robí, čiže má u nás plnú dôveru. Samozrejme s odstupom času by človek pomenil nejaké veci, ale to nie je podstatné. Spolupráca so Support bola super, ale je veľká škoda, že všetko dopadlo, ako dopadlo. Každopádne Koníkovi držíme palce, nech dá všetko, čo potrebuje, dokopy.

 

Zaujalo ma, že ste v roku 2017 vystúpili aj na Dňoch Mesta Revúca – spolu so PSEUDOSAPIENS, ale aj Michal David revival. Ako si spomínate na túto akciu, aké boli reakcie “bežných občanov”, ktorí podobnú muziku počuli asi prvý-krát v živote? Aký je váš názor na multižánrové podujatia, hrali ste aj na iných podobných akciách?

Martin: Ono to neboli klasické Dni mesta, hral tam napr. heavy hard rock legenda SEXIT a miestna big beatová kapela METALENA. Na ten Michal David revival ani nepamätám, že by tam bol, haha. Boli tam štyri kapely (vrátane nás) a bol to taký koncert pri futbalovom štadióne na veľkom pódiu. Hrali sme poslední a na nás ostali poväčšine známi a priatelia, ale - ak sa dobre pamätám - aj ostatným ľuďom sa to páčilo. Iná vec je, ked sme ozaj hrali na Dňoch mesta Revúca. Tuším minulý rok a pred nami hrali Duchoňovci, haha. Na námestí tam tak zaznel asi prvý krát death metal takéhoto typu. Ľudia boli prekvapení a sme radi, že mali možnosť počuť na takom podujatí aj takýto typ hudby, haha.

 

Nedávno ste vydali pod čínskym vydavateľstvom Awakening Records album “Hit To The Gore”. V čom je podľa vás iný oproti debutu, kam ste sa ako kapela posunuli? Ako prebiehal kompozičný proces? Ste v tejto oblasti „demokratická kapela“ alebo sa viac blížite k „diktatúre“? Vznikali najskôr texty a potom hudba alebo naopak? A ako ste sa dostali k spolupráci s čínskym vydavateľstvom?

Martin: Tak „Hit to the gore“ je viac sofistikovanejší, razantnejší s hutnejším zvukom ako „Infected“. Skladateľsky si myslím, že je tiež prepracovanejší oproti debutu, snáď viac melodický, ale stále je to klasický starý death metal. Chceli sme urobiť samozrejme lepšiu nahrávku vo všetkých týchto spomínaných aspektoch, vrátane obalu. Myslím, že to vyšlo a ohlasy sú fajn, z čoho máme veľkú radosť. Kompozične sme materiál dali dokopy ja s Jožom, Maňo prispel tiež podlednou skladbou „Rupture of the dam“. Jasné, že sme demokratickí, ale len v rámci žánru, haha. Najskôr vznikala hudba a potom texty. Na Awakening som natrafil na nete, videl som že robia reedíciu albumu „Invidia“ od kapely AMORBITAL. Popri oslovovaní viacerých labelov som napísal aj im. Odpoveď bola kladná a ich podmienky veľmi priaznivé a tak sme vydali album u nich.

Maňo: „Gore“ je skladateľsky prepracovanejší. Na albume si môžete všimnúť, že sme nabrali potrebné skúsenosti a informácie. Držíme sa stále v old school death metale, ale nájdete tam aj melodické prvky. Ja som prispel skladbou „Rupture of the dam“, kde chalani mali čo robiť, keďže museli vymyslieť gitary do basgitary a bicích, ale zvládli to excelentne.

 

Spievate v angličtine – chápete to ako nevyhnutnosť, ak chce kapela preraziť aj mimo domácu scénu alebo sa vám skrátka ľahšie tvoria texty v angličtine a lepšie to znie a hodí sa k old school death metalu, ktorý hráte?

Martin: Vieš čo, od začiatku boli názvy songov, vymýšľané v angličtine a názov kapely tak isto. Nejak sme ani nepremýšľali nad tým skúsiť spievať alebo tvoriť texty po slovensky. Angličtina šla do toho nejako spontánne. Som veľmi rád, že sú kapely, ktoré používajú rodný jazyk aj v extrémnej hudbe a napr. FUNUS, GÁGOR alebo ČAD sú dôkazom toho, že to funguje naozaj dobre.

 

Aký spôsobom propagujete svoju tvorbu? Akú úlohu pripisujete sociálnych sieťam, streamovacím službám, youtube? Čítal som recenziu na váš album „Hit To The Gore“ v časopise Spark...

Martin: Tak v dnešnej dobe je jasné, že propagovať hudbu musíš aj na sociálnych sieťach a platformách, tomu sa človek, ktorý chce aby sa o ňom dozvedelo čo najviac ľudí, jednoducho nevyhne a zároveň si myslím, že je to super nástroj na propagáciu. Jediné väčšie negatívum vidím v tom že ten trh je presýtený množstvom voľne dostupnej muziky a ľudí, ktorí majú záujem o fyzický nosič, možno ubúda. No snáď sa mýlim. Čo sa týka Sparku, tak som veľmi rád, že sme dostali priestor v tomto kultovom „časáku“ s recenziou. Dúfam, že raz sa podarí aj nejaký rozhovor. 

 

 

Viacerí z vás pôsobia v niekoľkých kapelách súčasne – ako sa vám darí tieto aktivity časovo zladiť (skúšky, koncerty) a v čom vidíte výhody toho, keď hudobník (obrazne povedané) sedí na viacerých stoličkách?

Maňo: Za mňa to je celkom v pohode, vieme to zladiť, zdieľame si termíny a máme dohodu, že ten, kto skôr príde s dátumom, ten platí, ináč to ani momentálne nevieme vyriešiť. Miestami sa nám krížia akcie napr. Harry Fest. Tam hráme s BLOODY REDEMPTION v sobotu a ja s Matysom hneď utekáme na Affected Fest odohrať set s MARTUROS. Popravde ma to ale baví, hehe. V minulosti sme tiež toto absolvovali - z Corona zombie session 2021 v Trenčianskom Jastrabí, kde sme hrali s BLOODY, sme leteli do Žiliny odohrať akciu s MARTUROS. Mňa extrémne baví hrať a som ochotný toto podstúpiť aj častejšie, hehe. So skúškami sa vieme zladiť tiež. Zatiaľ to ide. Keby nás to nebavilo, ani by sme si nenabrali toho toľko na hlavu. 😊 Samozrejme sem-tam trpí jedna alebo druhá kapela, prípadne súkromný život, no za seba to mám ako tak zladené, hehe.

Jožo: Popravde, je to niekedy dosť náročné. Často si ani neuvedomím, koľko akcií si vopred s kapelami a projektom dohodnem a potom pri pohľade do kalendára zaplačem. 😊 Trpia tým samozrejme kapely, ale niekedy aj domácnosť a súkromné povinnosti. Nemám však srdce ani jednu opustiť a tak si to užívam, kým vládzem. 😊 Výhodou je snáď len to, že skrz jeden projekt v ktorom účinkujem, sa môžu fanúšikovia dostať k tomu druhému. A tiež získavam širší rozhľad na metalovej, ale aj nemetalovej scéne.

 

Aký je váš názor na aktuálnu situáciu na slovenskej metalovej scéne? Ako hodnotíte spoluprácu kapiel, organizátorov koncertov, vydavateľstiev? V čom je to teraz iné oproti obdobiu, keď vznikla kapela BLOODY REDEMPTION a čo by podľa tvojho názoru scéne najviac pomohlo?

Martin: My sme koncertne aktívni až niekedy od roku 2017, predtým sme hrávali málo. Rozbehlo sa to až po vydaní albumu „Infected Minds“, čiže môžeme hovoriť iba o tomto časovom období. Pomohlo by samozrejme, aby chodilo na akcie viac ľudí, aj tie menšie a hlavne v mestách, kde to týmto spôsobom nejak stagnuje. No máme veľkú radosť, ak prídu na koncert aj mladšie ročníky, to je vždy dobrý pocit vidieť, že takýto oldschool baví aj mladšie generácie.

Maňo: Spolupráce s kapelami sú super. Vieme sa vždy dohodnúť, pomôcť si, porozprávať sa. Máme veľa spriatelených kapiel a sme radi, keď sa vidíme aj ako fanúšikovia na iných akciách. Aktuálna situácia na domácej metalovej scéne je troška zložitejšia, pretože v jeden deň je naraz viacero akcií a tým pádom nie všetky koncerty majú dostatok ľudí, keďže sú roztrúsení po iných akciách. S organizátormi je dobrá komunikácia (aspoň z mojej strany, keď riešim akcie). Vieme sa dohodnúť, sú ústretoví a milí. Scéne by pomohlo, keby ľudia viacej podporovali organizátorov svojou prítomnosťou, zakúpili merch od kapiel, ktoré vystupujú, ale hlavne nech si to ľudia užívajú pod pódiom – z toho mám „mega“ radosť, keď vidím, že sa počas nášho setu ľudia bavia.

 

Ste aktuálne pomerne koncerte aktívni. Ako sa posledné koncerty vydarili (z pohľadu návštevnosti, reakcie fanúšikov, predaja CD, „merchu“ a podobne)? Zatiaľ ste hrali najmä na Slovensku a v Čechách, črtajú sa vám aj možnosti na koncerty v zahraničí? Máte/rozvíjate (aj v spolupráci s vydavateľstvom) kontakty na zahraničné kapely, s ktorými by bolo reálne uskutočniť napríklad výmenné koncerty?

Martin: Sme veľmi radi, že sa nájdu ľudia, ktorí sa snažia podporovať scénu akciami alebo usporadúvajú rodinné menšie festivaly a že my máme možnosť si na nich zahrať. Tiež tak isto ak si niekto kúpi naše CD alebo merch. Hrali sme na akciách, kde prišlo veľa ľudí, no aj na takých kde málo. Tešíme sa na najbližšie hranie na českých festoch Harry a United in brutality. Skvelý bol aj posledný Bugr fest. Tam je vždy tá atmosféra super, detto domáce festy In memoriam, Flesh party, Kongen fest alebo klubové akcie napr. v Poprade, Beluši, Bratislave, Zvolene, Krupine, Košiciach a taktiež v Banskej Bystrici atď.. Spomínaným ľuďom patrí veľká vďaka za ich úsilie. Taktiež veľká vďaka patrí aj kapele GORE THROWER za možnosť zahrať si u nich v Budapešti. S vydavateľstvom zatiaľ nejaké akcie neriešime, no uvidíme čo prinesie budúcnosť.

 

Maňo nedávno zorganizoval niekoľko vydarených koncertov (najmä vo Zvolene) – ako u teba vznikla myšlienka začať organizovať koncerty? Ide o klasický model výmenných koncertov, ktorý na Slovensku vcelku dobre funguje? Aké máte „organizačné“ plány do budúcnosti, aké koncertné akcie si našli pevné miesto v kalendári podujatí?

Maňo: Už pred koncertom vo Zvolene (Štefanská metelica) som ja a MARTUROS skúšali zorganizovať koncert v Bratislave, Pardubiciach a náš krst v Kanianke. Mňa to nejako chytilo a skúsil som spraviť Štefanskú metelicu, ktorá sa extrémne podarila. Mal som troška obavy, že 5 kapiel je dosť veľa, ale fanúšikovia to vydržali od začiatku do konca, zabavili sa a dali brutálnu odozvu kapelám, ktoré tam vystupovali. Následne po tom som si povedal, že “prečo nepokračovať?”. Nedávno som robil akciu vo WakeUp Clube vo Zvolene, kde bola vždy dobrá odozva, komunikácia a nálada. Tak isto som skúsil zorganizovať koncert v MatrixClub v Kanianke, ktorý je momentálne premenovaný na Moment Club. Momentálne mám v príprave ďalšiu akciu v Kanianke, ktorá sa uskutoční 18.11.2023! Len musíte byť trpezlivý a dozviete sa viac. 😉 Na akciách prebiehajú aj výmenné koncerty, ale nie so všetkými kapelami. Kapelám, ktorým dlžíme akcie, tak aj vraciame. Ostatné kapely pozývam. Snažím sa to robiť „multižánrovo“ v metale alebo ako to nazvať, hehe. Proste, aby sme sa nedržali len toho, že na akcii bude len death metal alebo len thrash. 😊 Organizačné plány sú momentálne v štádiu hľadania dobrého klubu v okolí Banskej Bystrice, v ktorom by som vedel robiť pokračovania MaňoFESTácie. Samozrejme do budúcna chcem s tým pokračovať a možno raz to spraviť vo väčšom, no uvidíme čo prinesie budúcnosť. Chcem aby sa spravila grafika na plagát, aby to bolo pre oči vábivé.. Doteraz nám plagáty robila Zuzka Kupčoková. S jej prácou sme spokojní a teším sa na budúcu spoluprácu! 😊

 

Na čo sa môžu tešiť fanúšikovia, ktorí sa prídu pozrieť na vaše vystúpenie na Angelus After Party 8.7.2023 (B. Bystrica, Sova)?

Martin: Na nekompromisný hnilobou zapáchajúci smrteľný set, ktorého tempá vám napomôžu pozvoľna rozožrať vnútornosti.

Maňo: Na brutálny a energetický set, ktorý vždy nadelíme na každom koncerte. 😊 Tak isto aj mňa v dave počas setu. Tešíme sa na vás! Príďte podporiť túto skvelú benefičnú akciu, ktorá pomôže dobrej veci. Vidíme sa. 😊

 

Rozhovor pripravil: Vlado Lauko

Fotografie: Jaňík Foto a archív kapely