• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s Martinom z Rock SV Rádia

Rockových rádií nie je na Slovensku veľa a každý „odvážlivec, srdciar a fanatik v jednom“ 😊, ktorý sa rockové rádio rozhodne založiť a prevádzkovať, si nepochybne zaslúži obdiv a podporu. A o niekom takom ako je Martin z Rock SV Rádia, ktorý okamžite súhlasil s tým, že podporí a spropaguje Angelus Fest (a už teraz v rámci jeho vysielania 3x denne púšťa našu audioupútavku), to platí dvojnásobne! 😊

 

Ako si sa dostal k moderovaniu? Práca v Rádiu Rock SV je Tvojou prvou skúsenosťou?

Ako som sa dostal k moderovaniu? V Rádiu Paráda, čo je viac–menej regionálne rádio pre Horný Zemplín, som mal niekoľko známych, motal som sa okolo nich a samozrejme vyskúšal som niečo aj za mikrofónom: hlas v reklamách, upútavkách a podobne. Ale reálne moderovanie to nebolo – a teda jedno dopoludnie, čo sme to skúšali, sa nepočíta. Takže áno, moderovanie v Rádiu Rock SV je mojou prvou skúsenosťou.

 

Ako a prečo vznikla myšlienka na založenie Rádia Rock SV? Koľko ľudí sa aktívne podieľa na vysielaní a celkovom fungovaní rádia?

Celý život som sa motal okolo rockovej hudby. Ešte keď som bol malý „zasroš“, tak mi raz brat pustil na „kotúčaku“ (mladšia generácia asi nebude mať ani potuchy, čo to je) Motörhead. Ostal som ako obarený, nikdy som nič také dovtedy nepočul a okamžite som si to zamiloval. No a tak sa to potom so mnou viezlo ďalej celý život. Na slovenskom trhu je veľmi málo rockových rádií – to najznámejšie už zaniklo a liezol mi dosť na nervy denne dookola ten ich rovnaký playlist. Tak som si povedal, prečo to neskúsiť? Veď kto bude chcieť, bude to počúvať. A aj keď to nebude počúvať nikto, tak aspoň mám playlist podľa mojej chuti a hlavne okrem starších klasík aj s aktuálnymi novinkami. V rádiu som zatiaľ na všetko sám, vytvoril som si web www.radiorocksv.eu, pridávam do neho články, je tam aj livestream, tvorím playlist, jingle, snažím sa moderovať a vlastne všetko okolo toho. Pre jedného je sa čo obracať.

 

Ako by podľa Teba znel reklamný spot na propagáciu Rádia Rock SV, ktorý by bol hypoteticky odvysielaný v inom rádiu? 😊

Ha, ha, to netuším. Asi niečo v štýle: „Ak nečakáte super profesionálne moderovanie, ale očakávate kvalitnú rockovú hudbu, tak Rádio Rock SV je to pravé orechové.“ 😁😁😁

 

Aká je aktuálna programová štruktúra rádia a kto sú Vaši poslucháči?

Tak poslucháči sú predpokladám fanúšikovia rockovej hudby a nie hip-hopu 😀, no a programová štruktúra je nasledovná:

00:00-07:00 – Mix rockovej hudby

07:00-08:00 – Amatérske SK a CZ skupiny predstavené na našom webe

08:00-13:00 – Mix rockovej hudby. Pondelok-piatok moderované vysielanie

13:00-14:00 – Skladby podľa výberu našich poslucháčov. Pondelok-piatok moderované vysielanie

14:00-16:00 – Mix rockovej hudby

16:00-17:00 – Rockové cover verzie

18:00-20:00 – Mix rockovej hudby

20:00-21:00 – SK a CZ rock

21:00-24:00 – Mix rockovej hudby

 

Aký priestor u Teba v rádiu dostávajú slovenské kapely?

Tak podľa programovej štruktúry je jasné, že priestor im poskytujeme, myslím si, dostatočný. Od 7:00-8:00 je hodina určená iba skupinám, ktoré sme predstavili na našom webe v sekcii „Amatérske skupiny“ a od 20:00-21:00 je taktiež hodina určená iba SK a CZ skupinám. Samozrejme, že SK skupiny hrajú vo vysielaní aj mimo tohto času, ale to už má na starosti počítač, že čo vyberie.

 

 

Čo má urobiť slovenská metalová/rocková kapela, ak sa chce dostať do vysielania Rádia Rock SV? Je možnosť odvysielať aj rozhovory s členmi kapely?

Je to úplne jednoduché, stačí sa ozvať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. prípadne mrknúť na https://www.radiorocksv.eu/index.php/2021/01/30/sanca-pre-amaterske-rockove-skupiny-prezentovat-sa-na-nasom-webe-www-radiorocksv-eu/, kde sa dozvedia všetko podstatné. Rozhovory priamo do éteru zatiaľ ešte nie, ale časom ktovie... Ale vo vysielaní mi už znejú „zdravice“, ktoré mi skupiny poslali, čo je naozaj super.

 

Akú zaujímavú slovenskú metalovú kapelu si objavil v poslednom období a odporučil by si nám ju pozvať na ďalší ročník Angeus Festu?

Neviem, či ide iba o metal, skúsme radšej pojem rock/metal. Páčia sa mi PARKETOVÝ LEV, GLOOM, IN JUSTICE, MEMENTO, VOLUME, ORKRIST, z českej scény SOLAR SYSTEM, ARAWN a vlastne všetky skupiny, ktoré som predstavil v sekcii „Amatérske skupiny“ na našom webe.

 

Aké novinky pripravuješ v rádiu v najbližšom období?

Uf, zložitá otázka. Stále je čo zlepšovať, upravovať, zdokonaľovať. Asi najviac by som chcel viac priamej interakcie s poslucháčmi, napr. formou priameho telefonického kontaktu počas vysielania. To však prináša niekoľko technických problémov ako napr. oneskorenie signálu a podobne. Samozrejme, je to bežne riešiteľné, ale sú na to potrebné financie. No a doba je taká, aká je...

 

Dokáže si v našich podmienkach menšie/internetové rádio na seba zarobiť (napr. reklamou) alebo je to celé skôr koníček alebo splnenie si svojho sna bez „komerčných“ ambícií?

Malé rádio na seba môže zarobiť iba formou reklamy a tu vzniká problém. Každá firma radšej investuje napr. aj 10x väčší objem financií do „známeho“ rádia, ako by mala zaplatiť desatinu z tejto sumy za tú istú reklamu malému rádiu. A navyše rockové rádio má špecifický okruh poslucháčov. Takže zatiaľ to je potrebné brať viac-menej ako moje hobby.

 

Web stránka Rádia Rock SV je veľmi vkusne spracovaná. Ktoré rubriky považuješ za najdôležitejšie? Podľa čoho vyberáš kapely do rubriky „Amatérske skupiny“?

Jeeej, ďakujem, vždy ma poteší, keď niekto pochváli moju prácu. Web som si robil úplne sám, metódou pokus-omyl. Predtým som nemal s tvorbou webu žiadne skúsenosti. Žiadna rubrika nie je najdôležitejšia, všetky sú rovnocenné. Snažím sa prispievať do každej rubriky, ale prim samozrejme majú hudobné novinky, nové videá – to zaujíma fanúšikov asi najviac. Do rubriky „Amatérske skupiny“ sa mi hlásia už skupiny samé a ak to nie je veľmi falošné, dám ich do playlistu, predstavím na webe. Zo začiatku som ich oslovoval s ponukou ja. Niekedy dávno som mal aj ja skupinu, takže viem, že je dosť problém, aby ťa niekto hral v éteri. Preto to robím.

 

V rámci Rádia Rock SV si veľmi aktívny aj na Facebooku – akú úlohu zohrávajú sociálne siete pri vysielaní a propagácii rádia?

V dnešnej dobe sú sociálne siete samozrejmosťou, aj keď poslednou dobou sa na nich deje „šialenstvo“, ľudia si nadávajú a podobne. Ale to už je o inom. Na našom FB, ak si fanúšik pridá odber, tak vie, kedy je nový článok na našom webe. Články z webu sa automaticky zverejňujú aj na FB. No a z času na čas tam nahodím nejakú súťaž, ak skupina venuje svoje CD alebo iný propagačný materiál. No a propagácia rádia na FB? Je tam možnosť platenej reklamy.

 

Akým ďalším hudobným a mimohudobným aktivitám sa venuješ popri práci pre Rádio Rock SV?

Väčšinu času venujem naozaj rádiu a hudbe, dosť to „požiera“ čas, hlavne ak si na to sám. No a ak je trocha voľného času, tak ako správny rocker sadnem na motorku a idem si vyvetrať hlavu. Pri tom naozaj zrelaxujem najlepšie, ale rocková hudba mi znie samozrejme aj vtedy. Asi to je už diagnóza. 😁😁😁

 

Ďakujeme za rozhovor.

 

Rozhovor pripravil: Vlado Lauko

Fotografie: osobný Martinov archív