• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Report: Na koncerte s Demonic-eyed

Určite mi dáte za pravdu, že živé vystúpenia sú neodmysliteľnou súčasťou undergroundovej scény. Po dvojročnom období odriekania – vzhľadom na zriedkavejší výskyt koncertov a festivalov spôsobený pandémiou – sa už situácia pomaly mení a klubové koncerty začínajú pribúdať. Pár týždňov po výbornom koncerte CASTAWAY, LUNATIC GODS a TITANIC som mal príležitosť opäť navštíviť skvelý zvolenský klub Wake Up a pozrieť si naživo slovenských zástupcov tvrdo-metalovej scény BRAIN DEALERS a DEMONIC-EYED, ktorí koncertne sprevádzali Švajčiarov NIHILO na slovenskej zástavke ich východoeurópskeho turné. Pre mňa bol hlavným magnetom sobotného večera koncert DEMONIC-EYED, ktorí ako už iste viete, budú jedným z ťahákov tohtoročnej edície Angelus festu.

Pred koncertom som mal možnosť pri pive podebatovať s Luboshiom, frontmanom HC-thrashovej úderky, o novinkách z tábora DEMONIC-EYED. Dozvedel som sa samé dobré správy, o ktoré nebudem váhať sa s Vami podeliť. Moje prvé otázky smerovali, ako inak, k novej nahrávke, na ktorej  kapela v poslednom čase tvrdo makala a ktorej vydanie na tento rok už avizovala. „Album už máme kompletne nahratý. Nahrávali sme v SPK štúdiu Mira Speváka, nakoľko štúdio už poznáme a máme s ním dobré skúsenosti“, prezradil Luboshio. „Proces nahrávania zodpovedal tomu, že nový materiál sme približne pol roka nacvičovali a pilovali, a teda sme na nahrávanie boli dobre pripravení“, doplnil ďalej. Žánrovo sa nemusíme báť žiadnych kotrmelcov, pôjde o pre kapelu typický thrash metal skrížený s HC. Texty budú opäť v slovenčine aj v angličtine, rozdelené pekne pol na pol. Na albume bude celkovo 8 skladieb plus inštrumentálne intro, podobne ako na predchádzajúcich nahrávkach. Na textoch sa opäť podieľala Pa(e)tka, spoluprácu s ktorou si Luboshio veľmi pochvaľuje. Obal bude v rámci nadväznosti na predchádzajúce albumy kresliť opätovne Robo Ivan. Líder kapely sa netají svojím plánom vydať 5 albumov za 5 rokov, čo je v rámci undergroundovej scény jav až nevídaný. „Nikto to takto nerobí a preto to niekto takto urobiť musí. A to budeme my. Kapela má chuť tvoriť a nie je dôvod túto chuť hrať a tvoriť nevyužiť“, skonštatoval na túto tému gitarista a spevák. No a keďže o rok je v pláne ďalšia nahrávka, kapela má už pripravené dokonca 2 skladby aj na album číslo 5. Moje prekvapenie, že kapela ešte nevydala štvrtý album a už má 2 songy aj na album číslo 5, Luboshio okomentoval slovami: „Povedzme si to na rovinu, my nie sme žiaden Dream Theater. My to hráme rovno od podlahy a preto tvorba nie je pre nás až taká zložitá...“ Neprajníci by mohli namietať, že takáto kadencia vydávania nahrávok sa môže negatívne odzrkadliť na ich kvalite. Avšak stúpajúca úroveň doteraz vydaných nahrávok, ako aj kvalitatívna úroveň muzikantov zoskupených v kapele skĺbená s ich chuťou tvoriť týmto hlasom nijako neprináleží.  

Luboshiovi evidentne aktuálna zostava kapely a aj ďalší tvorivý tím okolo nej veľmi vyhovuje, a preto nemá dôvod rozmýšľať nad žiadnymi zmenami. No a my sa môžeme tešiť na ďalšiu porciu poctivej undergroundovej muziky s inteligentnými textami. Kedy to bude? Isté to ešte nie je, ale podľa Luboshia celkom reálnym termínom vydania na streamovacích službách je začiatok júna. Prvým koncertom, kde kapela predstaví nový materiál naživo, teda môže byť práve Angelus fest.

Poďme ale späť k sobotnému koncertu. Program večera otvorila pre mňa neznáma zvolenská skupina BRAIN DEALERS. Svojím veľmi solídne zahratým old school death metalom ma veľmi príjemne prekvapila. Set okorenili aj coverom výbornej skladby „As I slither“ od kanadských veteránov KATAKLYSM. Maličkú výhradu mám k logu kapely, ktoré z môjho pohľadu žánrovo nekorešponduje s hudobným prejavom.

Po ich vystúpení nasledovali už spomínaní DEMONIC-EYED. Videl som ich zatiaľ iba 2-krát, no opätovne potvrdili svoju perfektnú zohratosť a schopnosť preniesť energiu nahrávky aj na pódium. Luboshio pri pive spomínal, že skúšky prebiehajú pravidelne 2x týždenne, čo sa jednoznačne prejavuje aj v živej prezentácii kapely. Nie nadarmo platí, že ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. VladEs za bicími zvláda svoje party „ľavou zadnou“ a je veľmi zaujímavé pozorovať jeho ležérny, ale pritom precízny a intenzívny štýl hry. Mishyr je rovnako veľmi zaujímavým zjavom na našej scéne. Hru na basu ovláda prstami a svoj prejav na pódiu neváha spestriť energickým headbangingom. Luboshio úlohu frontmana zvláda na jednotku. Kombináciu spevu a hry na gitaru má v krvi, cítiť z neho vysoké nasadenie a oddanosť tomu, čo robí. Mix týchto troch elementov znamená záruku kvalitného metalového predstavenia. Koncert bol zostavený z piesní zo všetkých 3 albumov s ťažiskom na novšej tvorbe. Z posledného albumu zazneli rýchla vypaľovačka s guľometne strieľaným textom „Vymetené hlavy“, hardcoreová skákačka „Ty alebo ja“ a aj výborná „Kryoterapia“. Nezabudlo sa ani na „Demonic-Eyed“,  „Rojava 19“ alebo „Obed Marsh“ z „Dvojky“. Set trval približne 45 minút a za seba mám k nemu iba jednu námietku: pár songov naviac by určite nebolo na škodu. Vyzdvihnúť musím veľmi dobrý zvuk pri sete DEMONIC-EYED, ktorý bol určite výrazne lepší ako pri ich poslednom jesennom koncerte v Klube 77 v Banskej Bystrici.

Koncertný program večera zavŕšila švajčiarska death metalová pätica NIHILO. Hudbu skupiny som pred koncertom nepoznal, ale vďaka streamingovým službám som sa aspoň stručne so štýlom, ktorý kapela preferuje, zoznámil. Zaujalo ma zapracovanie melodických gitarových sól do brutálneho death metalu. Naživo však tento zaujímavý prvok až tak zreteľný nebol, čo bolo pre mňa dosť na škodu. Inak ale živému prevedeniu muziky NIHILO nie je čo vytknúť. Koncert mal všetko, čo má správny death metalový koncert mať. Energiu, nasadenie, suverénne muzikantské výkony a aj prácu s publikom.

Záverom musím skonštatovať, že máme za sebou zase jeden veľmi vydarený večer naplnený kvalitným metalom, tentokrát toho tvrdšieho razenia. Nech je takýchto podujatí stále viac a viac...

 

Report pripravil: Peter Javorský

Fotografie: Peter Javorský