• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s Julom z kapely Abstract

S Tomášom - alias Julom z kapely ABSTRACT - som v kontakte takmer od vzniku Angelus Festu. Ochotne pomohol s prípravou a úpravami plagátu festivalu a grafiky pre web aj facebook, aktuálne s ním riešime potlač tričiek pre dobrovoľníkov aj fanúšikov. A okrem toho sa diali a dejú zaujímavé veci aj v kapele ABSTRACT, ktorej skvelé vystúpenie sme si mohli vychutnať na Angelus Feste 2021, takže tém na rozhovor sme mali viac než dosť.

 

Na úvod mi, prosím, prezraď, ako si sa dostal k svojej prezývke “Julo”.

Je to jednoduché, keď ma mama doniesla domov, tak brat ma hneď pomenoval iným menom. Všetkým hovoril, že som Julo - či už to bolo vonku pred kamarátmi alebo v škole. Aj keď sa to mame nepáčilo, ťahá sa to so mnou celý život… 😉

 

V skupine ABSTRACT si takmer od jej vzniku – ako si spomínaš na svoje začiatky v kapele?

Bolo to už veru dávno, ale spomínam si, ako sme sa stretli s Legom (pozn. red.: gitarista, líder kapely) v jednom pube – vtedy sme sa ešte nepoznali. Slovo dalo slovo, dali sme skúšku a už som bol v kapele. Pár mesiacov na to som už nahrával druhé demo s ABSTRACT – „Aestumm ll (MCMXCVlll)“.

 

Aké boli podľa Teba najdôležitejšie momenty v histórii kapely?

Určite to bolo množstvo koncertov, vystupovali sme s populárnymi skupinami ako sú napr. ANCIENT, APOCALYPTICAAMORPHIS, DARKSIDE, SWEET NOISES, MÁSFÉL či AGATHODAIMON. Taktiež sme navštívili okolité krajiny v rámci koncertov. Čiže zážitkov je množstvo. Medzi dôležité momenty samozrejme radím aj nahrávanie skladieb a albumov, na ktorých sme pracovali ako kapela a kde sa odrážal náš vtedajší postoj k hudbe, pocity, inšpirácie a možnosti.

 

Predstav nám, prosím, aktuálnu zostavu kapely a pridaj ku každému členovi aj nejakú zaujímavosť.

Lego – otec kapely, sprievodný gitarista, veselá to kopa – kto ho pozná, vie o čo ide. 😊 

Matej – sólová gitara a sprievody, programátor kľudnej povahy, na dobré klepačky nedá dopustiť.

Juraj – bicie, občas ho volám „Mongol”, ale nebudem prezrádzať, kedy. 😊 Má blízko k pohrebníctvu a právu.

 

Ako si spomínaš na vystúpenie kapely ABSTRACT na Angelus Feste 2021?

Veľmi dobre, ešte to mám v čerstvej pamäti, nebolo to až tak dávno. Bol veľmi pekný deň, koncert sa nám podaril a stretli sme tam množstvo kamarátov, ktorých sme dlhšie nevideli kvôli pandémii. A nakoniec ma prekvapilo aj množstvo ľudí, ktorí sa zúčastnili a tým podporili dobrú vec, ktorú nesie duch tohto festivalu.

 

Čo všetko ste odvtedy stihli (koncerty, nové skladby a pod.)?

Tento festival bol naším jediným koncertom v roku 2021, keďže koncerty boli väčšinu roka zakázané alebo obmedzené. Podarilo sa nám ale dokončiť dokument, ktorý mapuje históriu našej kapely za posledných 25 rokov našej existencie, jeho premiéra bola v novembri 2021, nesie názov „Instrumentary“ a je možné ho nájsť na našom YouTube kanáli. Keďže sa chystáme v auguste do štúdia, tak sme usilovne pracovali aj na nových skladbách.

 

Povedz nám, prosím, pár slov ohľadom spomínaného dokumentu o kapele – „Instrumentary“.

V septembri 2021 vznikol dokument „Instrumentary“ mapujúci našu históriu. Nakrúcanie zastrešili štyria kameramani – Matej „Šajgy“ Šajgalík, Miňo Mojžiš, Róbert Karczub a Adrián Mihálik. Za to, že sa na to podujal, im patrí moja vďaka, ako aj celej kapely. Na dokumente sme pracovali zhruba cez dva roky. Dávali sme dokopy materiál, ktorý sme za tie roky nazbierali, a to od historických fotografií až po záznamy z koncertov a turné. Všetko sme to museli zdigitalizovať a následne sa to použilo v tomto dokumente. Rozhovory, ktoré nájdete v tomto dokumente, sa nakrúcali u mňa v práci a zúčastnili sa ho aj niektorí bývalí členovia kapely.

 

V tomto roku máte v pláne vydanie nového albumu – čo nám už o ňom môžeš povedať?

Do štúdia sa chystáme začiatkom augusta a album bude obsahovať zhruba 8 až 9 skladieb. O vydanie sa nám postará – tak ako v prípade predošlého albumu – Petr Herdron z časopisu PAŘÁT. Album vyjde v mesiaci november ako príloha časopisu.

 

Ako hodnotíš veľkonočné mini-turné s kapelou HEMATIT v 3 slovenských mestách?

Turné sme plánovali od konca minulého roka, a to v mestách Zvolen, Prešov, Poprad a jednu spoločnú akciu ešte vo Veľkom Krtíši. Keďže sme nevedeli, aká bude pandemická situácia, tak sme mali menšie obavy, aby sa akcie vydarili. Teraz to môžem zhodnotiť ako vydarené mini-tour, stretli sme sa s veľmi pozitívnym ohlasom a podporou ľudí. Spolu s HEMATIT s nami ešte vystupovala na koncertoch maďarská death metalová kapela ANGERSEED a na koncerte vo Zvolene kamoši z kapely MOTORSCREAM PROJECT. 30. apríla nás čaká ešte koncert vo Veľkom Krtíši, opäť s HEMATIT a MOTORSCREAM PROJECT. Predpokladám, že to dopadne dobre, keďže tam nemali akciu posledné dva roky. 😊

 

Akú zaujímavú slovenskú kapelu si v poslednej dobe objavil a odporučil by si nám ju pozvať na Angelus Fest 2023?

CRANIAL VOID, APRIL WEEPS, CEREMONY OF SILENCE, GLOOM sú rozhodne zaujímavé slovenské kapely. Samozrejme, že ich je viac, niektoré ste už aj pozvali…

 

 

Si spolumajiteľom grafickej firmy COLORgrafik – aké služby poskytujete?

Spoločnosť COLORgrafik už viac ako 10 rokov prináša profesionálne, kvalitné a rýchle služby. Od prípravy grafických podkladov až po finálnu podobu produktov. Tlačíme od plagátov, letákov, vizitiek a bulletinov do formátu SRA3 až po veľké formáty bannerov, posterov a PVC tabúľ. Zaoberáme sa aj reklamnými službami, ako sú polepy výkladov prevádzok a automobilov. Taktiež zabezpečujeme predaj a potlač reklamného textilu a predmetov rôzneho druhu a značiek. Kolega sa venuje aj foteniu od portrétov pre bežných zákazníkov až po fotenie produktov. Keď to tak zhrniem, poskytujeme širokú škálu služieb v oblasti tlače a reklamy.

 

Čo všetko si sa musel naučiť, aby si mohol začať pracovať v oblasti grafiky a čo Ťa na tejto práci najviac baví?

Tak začiatky boli ťažšie, učil som ako sa dalo a podľa toho, aké zdroje boli k dispozícii. V dnešnej dobe je už množstvo materiálu a videí a článkov na webe. V dobe, keď som začínal, som sa učil veci z knižiek alebo od ľudí, ktorí v tejto sfére už pracovali a poskytli mi pár rád.

 

Predpokladám, že Tvoje zručnosti v oblasti grafiky nachádzajú uplatnenie aj v rámci kapely ABSTRACT...

Tak som sa vlastne aj ku grafike dostal. Potrebovali sme niekoho, kto by nám robil postery na koncerty a akcie. Čiže hlavne pracujem na posteroch a eventoch, ktoré organizujeme. Prípadne aj pre známych, keď potrebujú s niečím pomôcť.

 

V oblasti grafiky pôsobí viacero hudobníkov z našej metalovej scény – si s niekým v kontakte, resp. existuje nejaká spolupráca aj na tejto úrovni?

Osobne nespolupracujem s nikým.

 

Ako sa môže na Teba nakontaktovať slovenská kapela, ak by mala záujem napr. o vytvorenie loga, plagátu ku koncertu alebo dokonca kompletnej grafiky k albumu?

Cez sociálne siete alebo mailom na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 

Ďakujem za rozhovor.

 

Rozhovor pripravil: Vlado Lauko

Fotografie: Julov archív