• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s Tiborom z kapely Samsara

Topoľčianska SAMSARA je veľmi zaujímavým zjavom na našej metalovej scéne, jej hudba je plná emócií a temnej atmosféry a v kombinácii s prichádzajúcou polnocou nám na BB amfiteátri nepochybne pripraví nezabudnuteľný zážitok. O histórii aj súčasnosti kapely som sa porozprával s jej lídrom Tiborom.

 

Kapela SAMSARA vznikla v roku 2009 z black/death metalovej MORS OMNIA SOLVIT. Ako spomínaš na jej úplné začiatky?

S gitaristom sme zatúžili hrať niečo pomalšie, emotívnejšie, keďže máme radi doom metal, tak sme skúsili pár riffov a zložili nejaké pasáže, ktoré sa nám celkom pozdávali. Neskôr sme oslovili jedného kamaráta, či by to „neodbúchal“, a keďže súhlasil, tak sme začali skúšať. Vôbec sme netušili, čo vznikne a na svete bola SAMSARA.

 

Film s názvom „Samsara“ asi väčšina čitateľov už videla. Existuje nejaká paralela, resp. súvislosť medzi filmom a kapelou? Prečo sa podľa teba názov „Samsara“ hodí k hudbe, ktorú hráte?

Medzi filmom a našou kapelou neexistuje žiadna súvislosť, ten názov som našiel v knihe o reinkarnácii. Samsara znamená kolobeh rodenia a umierania. Je to známy názov, dosť používaný v iných významoch a kapelách, čo však vôbec nevadí. Naša muzika to vystihuje, lebo jeden riff Ťa prebudí a ďalší možno zahubí, tak to bolo myslené a preto ten názov!

 

Kde čerpáš inšpiráciu k hudbe a textom kapely?

Inšpirácia je všade vôkol nás, rôzne situácie a životné udalosti, ktoré nám život prináša. Napríklad rozchody, úmrtia známych... Vedieť sa otriasť, keď nastanú nepríjemné okamihy, nabrať silu, energiu... Nie je to len o smútku, ale aj o tom vedieť povstať a agresívne vybuchnúť na povrch, heh.

 

Aké je Tvoje vnímanie atmospheric doom metalu? Čo Ťa na tomto štýle fascinuje?

Je to najmä pomalosť, emócia, smútok, temnota, všetko musí byť precítené.

 

Váš debutový album s názvom „When the Soul Leaves the Body“ vyšiel ešte v roku 2014 – ako ho hodnotíš s odstupom takmer 8 rokov?

Poopravím Ťa, songy vtedy vznikali a nahrávali sa, pracovalo sa na troch rôznych miestach. Kamarát, ktorý ich nahrával, sa so štúdiom sťahoval viackrát z miesta na miesto, ale všetko sa uzavrelo až v roku 2017, keď sa album oficiálne vydal cez SLOVAK METAL ARMY.

 

Aké boli reakcie fanúšikov a hudobnej kritiky doma aj v zahraničí na Váš debut?

Ohlasy boli veľmi príjemné a milo nás prekvapili. Neočakávali sme to až do takej miery a zaskočila ma nominácia nášho albumu v „Rádiohlavách“ v kategórii Hard & Heavy. Tiež aj ohlasy zo zahraničia, 43.000 videní, super názory a skvelé komentáre v časákoch, keďže náš štýl je okrajový. Fakt sme netušili, že naše prijatie bude tak skvelé.

 

Album ste vydali pod hlavičkou SLOVAK METAL ARMY. Juraj Haríň už žiaľ nie je medzi nami... Ako spomínaš na spoluprácu s ním?

Ach. Juraj – R. I. P., nech odpočíva v pokoji... Bol to veľmi zlý rok, odišlo viac priateľov, medzi nimi aj Paľko Madola, ktorý urobil väčšinu samplov na debute. S Jurkom sa spolupracovalo v pohode, sem-tam mal toho viac, ale nebol problém dohodnúť sa na spolupráci. Vďaka nemu je SAMSARA tam, kde je. Jedného času mi vravel, že naše CD je najpredávanejšie z noviniek SMA, čo ma fakt tešilo!

 

Kde všade sa Vám podarilo koncertovať? Aké koncertné, resp. festivalové vystúpenie považuješ za najvydarenejšie/najpamätnejšie?

Nie sme na scéne roky-rokúce, prevažne sme účinkovali na Slovensku a v Čechách. Uvidíme, čo bude neskôr, čo budúcnosť prinesie. Medzi vydarené a pamätné akcie patrí Josefoff (malý Brutal Assault), Symbolic Fest, Gothoom... Ďalej to boli menšie koncerty, ale aj väčšie akcie ako festivaly, kde sa premelie viac ľudí a ich prítomnosť vždy poteší.

 

Čo sa v kapele dialo po vydaní debutu a prečo zatiaľ nevyšiel jeho nasledovník?

V kapele pred vydaním nastali menšie nezrovnalosti a pôvodný bubeník, aj gitarista, ktorí songy nahrali, z kapely odišli. Ja som nechcel na to zanevrieť, našiel som ľudí, čo pokračovali v hraní. S koncertami mi pomáhali členovia skupiny MOR, odohrali sme pár koncertov, avšak oni sa chceli venovať svojej bande, tak sme spoluprácu ukončili. Tak som šiel ďalej a našiel som chalanov, čo šli do toho naplno a teraz sme najlepšia zostava! Rôzne nepredvídateľné situácie a nestabilná zostava zapríčinili, že nasledovník zatiaľ nie je. S chalanmi sme nahrali songy a plánujeme vydať EP, pracujem na vokáloch, avšak všetko má svoj čas. Nemám rád rýchlu prácu, čiže na novinku je potrebné si ešte nejaký ten čas počkať, ale čakanie sa určite vyplatí!!!

 

Čo nám už teraz môžeš povedať o nových skladbách? Plánujete nejaký žánrový posun alebo nové hudobné prvky? Na prvom albume boli všetky skladby v angličtine, dočkáme sa teraz nejakej skladby aj v rodnej reči?

Čo sa týka nových skladieb, žánrový posun tam určite je, ale skladby majú rôzne nálady, od funeralu, až po rýchlejšie a našľapanejšie výpady, no stále je to „samsarovské“. Odlišujú sa od seba atmosférou. Tieto sklady na EP budú tiež v angličtine. Zatiaľ sme neuvažovali použiť slovenský jazyk, možno do budúcna...

 

Akým spôsobom prebieha kompozičný proces? Vzniká najskôr hudba a potom text?

Najprv vzniká muzika, kompozičný proces prebieha tak, že vymýšľam doma gitarové riffy. Niekedy jeden aj druhý, alebo druhý doplní gitarista a doladíme to spolu s bicími, aby to bolo čo najlepšie a páčilo sa nám to! Pokiaľ je všetko tak, ako má byť, nasledujú sample, text a vokály. Myslím, že takto tvorí väčšina kapiel, mne sa tento proces pozdáva a som naň zvyknutý.

 

 

Predstav nám, prosím, aktuálnu zostavu kapely. Čomu sa venujú jednotliví členovia kapely v „bežnom“ živote, aké sú ich koníčky a pod.?

Aktuálna zostava: ja - gitary, vokály, sample, Ľubo Čahoj – gitary, Martin Sokol – basa, Lukáš Michálek – bicie. Ľubo rád číta knihy, hrá hry, trochu cvičí fyzioterapeutické cviky. Martina bavia motorky, koncerty, cestovanie a rekreačný šport. Lukáš má rád výzvy, tvorivosť, filmy, jedlo, prírodu, cestovanie. Jeho obľúbené miesto je stage a posteľ, bojí sa tmy a oceánov, hehe. Všetkých nás spája hlavne kapela a hudba. Všetci máme svoje zamestnania a muzika nás neživí!

 

Čo sa týka hudobných nástrojov, máte nejaké obľúbené značky? Potrpíte si na moderné vychytávky alebo ste skôr konzervatívni?

Vieš čo, nejak to neriešime. Je jasné, že každý by chcel mať nové vysoko kvalitné nástroje, ale niektoré ceny sú nedostupné, takže asi ten zlatý stred, čo sa týka obľúbenej značky gitár. Za mňa je to Jackson, Solar, B.C. Rich. Trh je zasypaný všetkým možným, takže menovať značky aparátov asi nemá cenu. Technika napreduje, bežia digitály, my používame klasické lampové aparáty.

 

Ústrednou témou debutového albumu je umieranie a smrť. Ako túto tému vnímaš ako umelec, resp. ako človek? Veríš na nebo/peklo, reinkarnáciu a pod.?

Tá téma je neprebádaná. Verím na reinkarnáciu, človek nemôže byť večne mŕtvym. Myslím, že všetko má svoje pre a proti. Ak je nebo, je aj peklo, rovnako ako je biela, tak je aj čierna. Máš radosť – šťastie, smútok – plač, všetko má dve strany.

 

V jednom nemenovanom časopise zvyknú dávať hudobníkom otázku: „Aká skladba by mala hrať na Vašom pohrebe?“... Aká by bola Tvoja odpoveď?

Žiadna, nechcem umrieť, život je krásny, aj keď niekedy až príliš krutý. Nedokážem Ti odpovedať, lebo ja mám tých skladieb na pohreb „mrte“, neviem si vybrať... Hehe.

 

Akú hudbu počúvaš vo svojom voľnom čase? Daj nám, prosím, tip na nejakú zaujímavú slovenskú kapelu, ktorú nám odporúčaš pozvať na Angelus Fest 2023.

Počúvam toho veľa a nie je to len metal. Sú to napríklad temné symfónie, ambient, precítené emočné veci, soundtracky, atmosferické, melancholické veci atď. Samozrejme kvalitný doom, black alebo death metal. Delím hudbu na zlú a dobrú, som otvorený všetkým štýlom. Obľúbených kapiel mám veľa, čiže menovať je zbytočné. Odporučiť na Angelus Fest môžem niečo z black metalovej scény: INFER alebo ALGOR.

 

Angelus Fest je benefičným festival. Aký je vzťah kapely k benefičným koncertom, resp. charite ako takej?

Nemáme s tým problém, ani sme nikdy nemali, treba pomáhať, pokiaľ sa dá!

 

Vaše vystúpenie bude uzatvárať Angelus Fest 2022 – na čo sa môžu tešiť fanúšikovia, ktorí Vás prídu 11.6.2022 podporiť na banskobystrický amfiteáter?

Myslím, že mnohí nás už poznajú, tak vedia čo očakávať. My nerobíme nejakú extra výstrednú show, skôr precítime muziku ako vyrábame „šaškáreň“. Tešíme sa na fanúšikov, nech si užijú tie emócie s nami! Týmto zdravím a všetkých pozývam. Dík za rozhovor! AVE!

 

Ďakujem za rozhovor.

 

Rozhovor pripravil: Vlado Lauko

Fotografie: archív kapely